Dobra večer!Možete mi,molim Vas pojasniti ovaj zadatak! Dva se elemenata nalaze u istoj periodi PSE-a.Element X s klorom tvori spoj XCL, A element Y s klorom tvori spojeve YCL2 i YCL4.Atom elementa X ima pet protona manje od atoma elementa Y, a oba imaju protonski broj 20.Atom X je metal, a atom Y je nemetal. ___Treba odrediti u kojoj se periodi nalaze, njihove simbole i protonske brojeve ____o kojim je kemijskim elementima riječ?___ ___napisati kemijske formule i imena spojeva XCL,YCL2 i YCL4 I odrediti valencije. Unaprijed zahvaljujem!:)

Ime i prezime: Linda linda.komanic@gmail.com

U tekstu zadatka nešto ne valja. Konkretno, ako atom elementa X ima pet protona manje od atoma elementa Y, onda ne mogu oba imati protonski broj 20. Ako bi atom X imao protonski broj 20, tada bi Y morao imati protonski broj 25, a ako bi pak Y bio taj koji ima protonski broj 20, tada bi X morao imati protonski broj 15.

Stvar je tim čudnija što zapravo nijedan od njih ne može imati protonski broj 20, jer atom čiji je protonski broj 20 je kalcij, a podaci koji su u nastavku teksta navedeni za elemente X i Y kažu nam da niti X, a niti Y ne može biti kalcij, jer je X očito jednovalentan, a Y može biti dvo- i četverovalentan, dok je kalcij uvijek i bez iznimke dvovalentan.

Provjeri ponovno zadatak, ustanovi u čemu je pogreška, pa nam se javi ponovno.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr