Možete li mi detaljno, uključujući i one najmanje detalje, objasniti rješavanje jednadžbi!!!!!I još ovo: što se najviše traži na natjecanjima(koje poglavlje)?

Ime i prezime: KATJA ŠČAVNIČAR katja.scavnicar@vz.hinet.hr

Pri rješavanju kemijskih jednadžbi najbitnije je da imaš jednak broj atoma svakog pojedinog elementa lijevo i desno.

Npr. jednadžba

H2 + O2 → H2O

je napisana pogrešno, jer na lijevoj strani imaš ukupno dva atoma kisika (povezanih u molekulu kisika), a na desnoj strani samo jedan (u molekuli vode).

Pretpostavimo zato da nastaju dvije molekule vode:

H2 + O2 → 2 H2O

Sada smo "sredili" kisik, ali i ova je jednadžba pogrešna, jer sada desno imamo četiri atoma vodika, a lijevo samo dva.

Očito su nam desno potrebne dvije molekule vodika, pa zapišimo to:

2 H2 + O2 → 2 H2O.

Sada je naša jednadžba u redu: lijevo imamo četiri atoma vodika (dvije molekule koje sadrže svaka po dva atoma) i dva atoma kisika (udruženih u jednu molekulu), a i desno imamo četiri atoma vodika i dva atoma kisika udruženih u dvije molekule vode.

Pri izjednačavanju jednadžbi važno je da ne mijenjamo formule sudionika u kemijskoj reakciji. Tako, recimo, možemo uzeti jednu, dvije, ..., sedam, ... molekula vode, ali ne smijemo umjesto H2O napisati H2O2 jer to više nije voda nego vodikov peroksid. To bi bilo kao da u trgovini želimo kupiti 2 kg krušaka, prodavačica nam stavlja na vagu jednu po jednu krušku, i onda, ne mogavši "naštimati" točno 2 kg, na vagu doda marelicu.

Na stranicama e-škole kemije imaš u rubrici kemijski udžbenik članak Petra Vrkljana i Nenada Judaša "Metode izjednačavanja jednadžbi kemijskih reakcija".

Mislim da je za razinu osnovne škole ovo dovoljno, no ako te ipak zanima još više, rješavanje jednadžbi kemijskih reakcija izuzetno su detaljno objasnili Slobodan Brinić i Eni Genaralić s Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu ovdje. Nadam se da će ti to biti i više nego dovoljno.

Što se tiče drugog pitanja, koliko je meni poznato, na natjecanjima se traži podjednako poznavanje gradiva iz svih poglavlja. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr