13.1. Za razaranje kristalne rešetke 1 mol kalijeva klorida potroši se 717 kJ. Istovremeno se hidratacijom nastalih iona oslobađa 685 kJ. Izračunajte promjenu entalpije prilikom otapanja 1 g kalijeva klorida u vodi. -mozete li mi rijesiti ovaj zadatak koji je na bio na maturi, no unatoc tome sto je prilozeno rjesenje tj. cijeli postupak u ispitnoj knjizici koju je ncvvo objavio (ljeto 2015./2016.), ne razumijem iz cega postavljene reakcije proizlaze i iz kojeg razloga pa bih trebao Vase objasnjenje. Pozdrav!

Ime i prezime: Roberto rgrabovac123@gmail.com

Ideja zadatka je da se proces otapanja soli u vodi misleno podijeli na dva koraka: razaranje kristala soli na pojedinačne ione i povezivanje pojedinačnih iona s molekulama vode. Prvi je proces u biti sublimacija, budući da se pojedinačni ioni mogu naći upravo u plinu. Drugi bi proces onda bio otapanje plinovite soli u vodi. Kao što se može naslutiti iz energija za spomenute procese tj. iz njihove razlike, u stvarnosti se zbiva nešto posve drugo, s bitno manjim ulaganjem energije u prvi korak.
Međutim, takav pristup nije posve lišen smisla jer omogućava da se izračunaju neki podaci inače nedostupni mjerenjima. U ovom slučaju to je entalpija hidratacije. Naime, entalpiju isparavanja vjerojatno se može izmjeriti, premda posao baš i nije lak, dok se energija kristalne rešetke može izračunati. Entalpiju otapanja soli u vodi određivati se može i s aparaturom dostupnom u srednjim školama. Za određivanje entalpije hidratacije trebalo bi pak uvoditi plinovite ione u vodu, što mi se čini daleko najtežim, ako uopće mogućim zadatkom.
Da skratim priču, autori zadatka su se malo zeznuli i kao traženi podatak dali upravo onaj koji je najlakše izmjeriti. No, to ne utječe na rješivost zadatka, već samo na njegovu smislenost.

Tvoj se posao svodi na to da napišeš jednadžbe dvaju procesa i pripadne entalpije:

KCl(s) → K+(g) + Cl(g); ΔrH(vap.) = 717 kJ/mol
K+(g) + Cl(g) → K+(aq) + Cl(aq); ΔrH(hidr.) = − 685 kJ/mol

Nakon toga možeš sve skupa zbrojiti:

KCl(s) → K+(aq) + Cl(aq); ΔrH(sol.) = ΔrH(vap.) + ΔrH(hidr.)

Time ćeš dobiti molarnu entalpiju otapanja kalijevog klorida u vodi. Da dobiješ entalpiju otapanja jednog grama te soli u vodi, potrebno je iz mase izračunati množinu, a onda množenjem množine i molarne entalpije dobiti entalpiju otapanja konkretnog uzorka.

Inače, za dobro nas koji odgovaramo, kao i svih koji će čitati pitanja i odgovore, a pri ruci nemaju konkretnu knjižicu, bilo bi dobro da sve što komentiraš i preneseš.