Kako bismo definirali što je empirijska formula? Kako odrediti empirijskau formulu nekog spoja? Ako je omjer A+ i B2- u nekom ionskom spoju 2:1 kako će glasoti empirijska formula?

Ime i prezime: Maja martinamrsic10@gmail.co

O razlici između formulske jedinke i empirijskih, molekulskih, strukturnih i sažetih strukturnih formula pisali smo već više puta na e-školi kemije. Savjetujem ti da si pročitaš ovaj, ovaj i ovaj odgovor pa će ti biti jasnije što je to empirijska formula.

Što ste tiče drugog dijela pitanja, reći ću ti da ako je omjer između A3+ i B2− u nekom ionskom spoju 2:3, tada će njegova empirijska formula glasiti A2B3, pa ti sada na temelju tog podatka zaključi kako će glasiti empirijska formula ionskog spoja sazdanog od ionâ A+ i B2− u omjeru 2:1.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr