1. Izračunaj maseni udio kisika u modroj galici CuSO4 * 5H20? 2. Elektronska konfiguracija Zn 30 elektrona?

Ime i prezime: Vito Jakovina vito.jakovina007@gmail.com

Upišeš li u tražilicu E-škole izraz "maseni udio elementa" ili "maseni udio kisika", naći ćeš pregršt zadataka sličnih tvojemu, poput npr. ovoga, ovoga ili ovoga. Ukratko, postupak je takav da prebrojiš atome kisika u jednoj formulskoj jedinki modre galice i onda tim brojem pomnožiš relativnu atomsku masu kisika, a rezultat podijeliš s relativnom molekulskom masom modre galice.

Kao i kod prethodnog zadatka, ključan korak je korištenje tražilice, s tim da ovaj put treba upisati "konfiguracij". Među desecima odgovora koje ćeš naći izdvojio bih ovaj tj. poveznice na koje u njemu možeš kliknuti. Upute bi ti trebale biti od velike pomoći, a nakon što sâm napišeš elektronsku konfiguraciju bilo kojeg elementa, ovdje možeš provjeriti svoje rješenje.