Ja nemam pitanje nego jednu molbu. Treba mi "recept" za kvalitativni dokaz masti. (može i više propisa da mogu odabrati; pokusi čije propise mi koristimo za nastavu nisu praktični --> predugo traju). Hvala

Ime i prezime: Tomislav Petković tomislavpetkovic@yahoo.com

Pa Tomislave, saponifikacija (hidroliza) ne bi trebala dugo trajati. Ostali postupci su uglavnom dugi, osim onih koji bi bili reakcija na dvostruku vezu s halogenom ili permanganatom pri čemu će nastati polihidroksi kiseline te dolazi do očvršćenja.

Evo ti jedna zanimljivost kojom se možeš pohvaliti, a iskreno i nasmijati i sebe i druge (evo mi smo se poprilično razveseliti):

Michel Eugène Chevreul (1786-1889), profesor kemije u Parizu. On je među prvima proučavao kemizam složenih prirodnih spojeva i 1810. izolirao glikozid kvercitrin. Najviše ga cijene po radu na mastima koji je započeo 1811. godine. Prvi je otkrio prirodu saponifikacije i iz produkata hidrolize masti izolirao kapronsku, kaprinsku, palmitinsku, stearinsku i oleinsku kiselinu. 1818. godine otkrio je cetil alkohol. 1834. godine izolirao je kreatin iz urina. Bio je aktivan istraživač sve do svoje smrti u dobi od 102 godine i 7 mjeseci.

Usudio bih se reći da je mentalna aktivnost jedan od čimbenika dugog života.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr