Opišite vezu između smanjenja stratosfernog ozona i globalnog zatopljenja.

Ime i prezime: natali turu natalituru11gmail.com

Zadržavanjem topline u troposferi staklenički plinovi hlade stratosferu. Kako nastanku ozonskih rupa pogoduje upravo hladnija stratosfera, jedna od posljedica globalnog zagrijavanja je i povećanje veličine i učestalosti ozonskih rupa.
Smanjenje količine ozona u stratosferi pak dodatno hladi stratosferu, budući da se ona uglavnom grije na račun fotolize kisika i ozona. Ultraljubičasto zračenje koje bi inače apsorbirao ozon prolazi do troposfere i dodatno ju grije, ali istovremeno do nje dolazi i manje topline iz stratosfere, pri čemu je učinak hlađenja nešto jači.
Dakle, globalno zatopljenje i ozonske rupe višestruko su povezani, pri čemu postoje i pozitivne i negativne povratne sprege. To sustav čini sasvim dovoljno kompliciranim da se i danas radi na njegovom modeliranju.