U kakvim prilikama nastaju σ-2p veze i u kojim su spojevima prisutne?
Sudeći prema odgovoru http://eskola.chem.pmf.hr/odgovori/odgovor.php3?sif=18401 u grafitu su prisutne σ-ps veze i π-2p veze.

Ime i prezime: Tomislav B.

σ-veze nastaju preklapanjem atomskih orbitala duž zajedničke osi simetrije, tj. tako da dobivena molekulska orbitala bude simetrična s obzirom na rotaciju oko osi veze. Očito, tip σp-p nastat će ako atomi koji se povezuju σ-vezom u nju daju po jedan p-elektron. Atomi koji to mogu izvesti pripadaju p-bloku, tako da ćeš spojeve s takvim vezama tražiti između elemenata p-bloka.

Usput budi rečeno, sudeći prema množini tvojih pitanja o orbitalama, najtoplije bih preporučio da si dobaviš npr. Grdenićeve Molekule i kristale ili koji god fakultetski udžbenik opće kemije i proučiš poglavlja o prirodi kemijske veze. Kad i ako to napraviš, znat ćeš odgovore na većinu svojih pitanja jer su mnoga od njih, poput npr. ovoga, u svojoj biti trivijalna i ne iziskuju više od razumijevanja temeljnih pojmova iz kvantne kemije, odnosno teorija o naravi kemijske veze.