Nije mi jasno kako doći do produkta kemijske jednadžbe npr. kemijska jednadžba gorenja butan-1-ol. Unaprijed zahvalna, Tea Kozić

Ime i prezime: Tea Kozić kozictea@gmail.com

Za razliku od npr. matematike ili filozofije, kemijske se zakonitosti ne izvode od nekakvih polaznih aksioma (iako je to u teoriji moguće, o čemu nešto možeš pročitati ovdje i ovdje), već od realnih opažanja. Kad se njih nakupi dovoljno, ona se kategoriziraju, poopćuju i koriste za predviđanje drugih opažanja.
Drugim i daleko jednostavnijim riječima, produkte gorenja butan-1-ola, kao i drugih alkohola ili npr. ugljikovodikâ, jednostavno treba naučiti. Ako alkohol gori na zraku ili, općenitije, uz dostatan priljev kisika, produkti izgaranja bit će ugljikov dioksid i voda. Bude li problemâ s izjednačavanjem jednadžbe, ovdje, ovdje i ovdje naći ćeš pokoju korisnu uputu.