Molim za pomoć oko ova 2 zadatka. 1. Elektrolizom rastaljenog natrijevog klorida dobiveno je 15 g čistog natrija. Izračunaj broj atoma natrija u dobivenom uzorku. 2. Izračunaj: a) masu plinovitog etina (C2H2) pri 22C i tlaku od 99 kPa ako je volumen plinovitog etina 60 cm3 b) broj molekula etina

Ime i prezime: Aleksandar Perić papidi@globaleuro.net

Broj atomâ u nekom uzorku jednak je masi uzorka nekog elementa podijeljenom s masom jednog atoma, a masa jednog atoma dobije se množenjem relativne atomske mase tog elementa s unificiranom atomskom jedinicom mase:

N(Na) = m(Na)/ma(Na)

= m(Na)/(Ar(Na)∙u)

Za drugi zadatak treba ti jednadžba stanja idealnog plina:

p·V = n·R·T

Pomoću nje izračunat ćeš množinu plina. Broj molekula dobit ćeš množenjem množine s Avogadrovom konstantom:

N(C2H2) = n(C2H2)·L

a masu plina množenjem množine s molarnom masom tog plina:

m(C2H2) = n(C2H2M(C2H2)

Prije nego što kreneš računati, obavezno preračunaj Celsiusove stupnjeve u kelvine, kilopaskale u paskale, a kubne centimetre u kubne metre.