Poznato je da CO2 postoji u 3 rezonantne strukture:

O=C=O,--------O≡C-O--------i--------O-C≡O

Postoje li ekvivalentne rezonantne strukture u sumporougljiku CS2 i u molekularnom (monomernom) silicij-dioksidu SiO2 koji je stabilan samo pri vrlo niskim temperaturama i u matrici od argona o čemu je bilo rasprave ovdje:

Ime i prezime: Tomislav B.

Ugljikov dioksid ne postoji u tri rezonantne strukture, već mu se mogu pripisati tri Lewisove strukture, od kojih je ona s dvije dvostruke veze najbliža onomu što se može opaziti. Sâma molekula ugljikovog dioksida prema Lewisovom modelu bit će rezonancijski hibrid te tri strukture, s tim da je doprinos strukture s dvije dvostruke veze daleko najveći. Isto se može reći i za bilo koju molekulu identične elektronske građe, s tim da će kod drugih, osobito asimetričnih molekula, relativni doprinosi tih struktura rezonancijskom hibridu biti različiti.
Napomenuo bih da se Lewisova teorija danas uglavnom koristi za didaktičke svrhe, dok se stvarne strukture molekula u principu računaju i prikazuju molekulsko-orbitalnim dijagramima ili jednostavno kao sličice. Prikaz molekulsko-orbitalnog dijagrama za ugljikov dioksid možeš vidjeti ovdje.