Izračunajte maseni udio BaO u točno 29 g smjese BaO i CaO ako je za potpuno prevođenje te smjese u BaCl i CaCl utrošeno 67.35 ml standardne otopine HCl gdje je c(HCl)= 6 mol/L. Hvala!

Ime i prezime: Margareta Jerecic margareta.jerecic@gmail.com

Ovo je tip zadatka u kojemu treba postaviti dvije jednadžbe s dvjema nepoznanicama i onda riješiti taj sustav. Slične zadatke možeš vidjeti ovdje i ovdje te u poveznicama na koje možeš kliknuti u drugom odgovoru.

U konkretnom slučaju, prva će jednadžba jednostavno reći da je zbroj masa kalcijevog i barijevog oksida jednaka masi smjese:

m(BaO) + m(CaO) = m(smjesa)

dok će druga opisati odnos ukupne količine solne kiseline i količina spomenutih oksida:

n(HCl) = 2∙n(BaO) + 2∙n(CaO)

Dvojke su u jednadžbi, za slučaj da ti nije očito, zato što su formule barijevog i kalcijevog klorida redom BaCl2 i CaCl2, što će reći da za neutralizaciju neke množine tih oksida treba dvostruko veća množina solne kiseline.

Prvu ćeš jednadžbu u oblik "kompatibilan" s drugom prevesti tako da mase oksidâ izraziš kao umnoške njihovih množina i molarnih masa, dok ćeš u drugoj još trebati izraziti množinu klorovodika kao umnožak volumena i koncentracije kiseline.