Reakcijom 5.00 g kisika i 5.00 g vodika nastaje voda. Kolika je masa neizreagiranog plina? Kako da znamo koji je neizrearirani plin?

Ime i prezime: marija rubak jajanqi@gmail.com

 


Zadatak ćeš riješiti tako da najprije napišeš i uravnotežiš (izjednačiš) jednadžbu kemijske reakcije u kojoj su reaktanti H2 i O2, a produkt H2O.

Zatim ćeš izračunati broj molekula kisika sadržanih u uzorku kisika mase 5,00 g, i broj molekula vodika sadržanih u uzorku vodika mase 5,00 g. To ćeš izračunati tako da 5,00 g podijeliš s masom molekule vodika, odnosno kisika.

Potom ćeš odrediti koji je mjerodavni reaktant, vodik ili kisik. Mjerodavan je onaj reaktant koji će se sav potrošiti u reakciji. To ćeš odrediti uzevši u obzir broj molekula vodika, broj molekula kisika, i podatak o tome koliko molekula vodika reagira s koliko molekula kisika u jednoj jediničnoj pretvorbi iskazanoj jednadžbom kemijske reakcije.

Evo jednog primjera iz svakodnevnog života koji ilustrira kako trebaš pristupiti tom zadatku. Ako u nekom dječjem vrtiću postoji pravilo da jedna odgajateljica brine o troje djece, i ako na raspolaganju imamo pet odgajateljica i trinaestero djece, onda je "mjerodavni reaktant" dijete, jer djece nedostaje za dati svakoj odgajateljici po troje djece (trebalo bi ih biti 15, a imamo ih samo 13). Međutim, ako bi u grupi bilo devetnaestero djece, onda bi "mjerodavni reaktant" bila odgajateljica, jer nakon što je svaka odgajateljica dobila po troje djece, ostaje ih još četvero koji nisu dodijeljeni nekoj odgajateljici (19 − 5 · 3 = 4).

Primjenom iste takve logike izračunat ćeš čega ima više, molekula vodika ili molekula kisika, kolika je masa toga čega ima više, i kolika masa toga preostaje nakon što sva količina onoga čega ima manje izreagira s taman dovoljnom količinom onoga čega ima više.

Ako nešto ne bi bilo jasno kod računa, javi nam se ponovno.

Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija