Dobila sam zadatak koji glasi ovako:U reakciji između aluminija i broma nastaje 53,4g aluminijeva bromida.Izračunaj volumen broma potreban za tu reakciju.(Ako može pomoć)

Ime i prezime: Tea Bedran teabedran@gmail.com

Zadatak ćeš riješiti tako da najprije napišeš i uravnotežiš (izjednačiš) jednadžbu kemijske reakcije u kojoj su reaktanti Al i Br2, a produkt AlBr3.

Zatim ćeš iz te jednadžbe reakcije ustanoviti kako se odnose množine broma i aluminijeva bromida, tj. koliku je množinu broma potrebno staviti u reakciju da bi nastala zadana množina aluminijeva bromida.

Nakon toga ćeš izračunati množinu aluminijeva bromida sadržanu u uzorku aluminijeva bromida mase 53,4 g prema formuli

n(AlBr3) = m(AlBr3) / M(AlBr3).

Iz množine aluminijeva bromida izračunat ćeš množinu broma koju je bilo potrebno staviti u reakciju s aluminijem da bi nastala baš ta množina aluminijeva bromida koju si izračunala u prethodnom koraku. Zatim ćeš izračunati masu broma, a iz mase volumen broma. Za preračunavanje mase u volumen trebat će ti gustoća broma koju ćeš lako pronaći na internetu, npr. na Wikipediji.

Ako negdje zapne, javi nam se s konkretnim problemom.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr