Zašto dolazi do pojave kreatina kod djece, trudnuca i porodilja u urinu?

Ime i prezime: Amina Bilčević amina_bilcevic@yahoo.com

Ovo je vrlo zanimljivo pitanje, toliko zanimljivo da ne mogu sa sigurnošću reći postoji li itko tko bi na njega znao odgovor. Naravno, sasvim je moguće da, poradi toga što sam kemičar, a ne fiziolog ili biokemičar, jednostavno nisam u stanju pronaći odgovarajuću literaturu.

Ono što jesam pronašao vrlo je šturo. U Baldwinovoj Dinamičkoj biokemiji (Školska knjiga, 1966.) jednostavno piše: "Kreatin se obično ne javlja u mokraći sisavaca, osim u mladunčadi i ponekad u odraslih ženki." Obični, ugugljivi internetski izvori na bilo kakav upit o kreatinu gotovo sustavno vode prema kreatininu i popisima bolestî i poremećajâ uslijed kojih bi kreatinina bilo više u mokraći. Čitanjem wikipedijskog članka o kreatinu naučio sam šačicu zabavnih stvari, ali uglavnom o njegovoj upotrebi u sportu, dok je za tvoje pitanje korisna tek informacija da se kreatin spontano pretvara u kreatinin, što, ako ima dovoljno vremena, vodi uspostavi ravnoteže među njima. Iz te informacije moglo bi se zaključiti da je stvar možda u brzini izlučivanja, ali nekoliko radova koje sam nekako uspio iskopati govori da su količine kreatinina u mokraći prilično stalne i ako se prati pojedinca i među pojedincima, dok količine kreatina oštro variraju, kako među pojedincima, tako i u vremenu. Ti radovi spominju moguće veze izlučivanja kreatina i rada štitnjače, ali nisam našao da su te teze i potvrđene. Spominju se i moguće veze s unosom hrane, odnosno proteinâ (budući da je kreatin jedan od produkata njihove razgradnje), ali ni one mi se ne čine dokazanima. K tomu, raspon od preko pola stoljeća u kojemu nalazim to pitanje spomenutim, ali neodgovorenim, govori mi da se znanost njime možda još uvijek bavi.
Naravno, kako moja struka nije fiziologija, moguće je da mi je nešto bitno promaklo, tako da najtoplije preporučam da se s ovim pitanjem javiš profesoru ili asistentu biokemije ili nekog srodnog predmeta.