Zašto je masa čavla veća pri hrđanju i zašto se masa čavla povećala. objasni što se dogodilo. Unaprijed HVALA !!!

Ime i prezime: drago bloger

Jedna od temeljnih zakonitosti u kemiji, a i šire, zakon je o očuvanju mase. On ukratko veli da se materija ne može niti stvoriti niti uništiti, već samo može mijenjati oblik. Isto vrijedi i za energiju.
Iako sam sklon reći da je taj zakon intuitivno jasan tj. da će svatko zdrave pameti reći da nikako drugačije ni ne može biti, činjenica je da on "službeno postoji" tek nešto više od dva stoljeća.

S tim zakonom na umu može se pristupiti hrđavom čavlu. Povećanje mase čavla može se objasniti jedino time da hrđa sadrži još nešto osim željeza tj. da se željezo hrđajući spojilo s nekim drugim tvarima. Koje su to tvari, možeš se domisliti ako znaš gdje je bio čavao dok je hrđao, odnosno ako znaš s čime je sve bio u bliskom kontaktu. Nadam se da se sad odgovoru možeš domisliti i sâm, a ako ne uspiješ, klikni ovdje i slijedi upute, odnosno poveznice. Čavli su česti predmeti u pitanjima koja dobivamo, tako da bi trebalo biti i više nego dovoljno materijala za čitanje.