Kako napisati sažetu strukturnu formulu za 1,2-diklorpropan 2-klor-3-metilpentan

Ime i prezime: Mare Jerkin mjerkin04@gmail.com

Sažetu strukturnu formulu 1,2-diklorpropana napisat ćemo tako da najprije napišemo sažetu strukturnu formulu propana, a zatim jedan od triju vodikovih atoma na prvom i jedan od dvaju vodikovih atoma na drugom ugljikovom atomu zamijenimo atomima klora:

ClCH2-CHCl-CH3.

Analogno, sažeta strukturna formula 2-klor-3-metilpentana izvodi se iz sažete strukturne formule pentana tako da u njoj jedan od dvaju vodikovih atoma na drugom ugljikovom atomu zamijenimo atomom klora, te jedan od dvaju vodikovih atoma na trećem ugljikovom atomu zamijenimo metilnim supstituentom, dakle ovako:

H3C-CHCl-CH(CH3)-CH2-CH3.

Iako se to u zadatku nije tražilo, dobro je još napomenuti da molekula 1,2-diklorpropana ima jedan asimetrično supstituirani ugljikov atom te stoga može postojati u obliku dvaju enantiomera koji se zovu

(2R)-1,2-diklorpropan i
(2S)-1,2-diklorpropan,

te da molekula 2-klor-3-metilpentana ima dva asimetrično supstituirana atoma ugljika pa može postojati u obliku četiriju stereoizomera koji se zovu

(2R,3R)-2-klor-3-metilpentan,
(2R,3S)-2-klor-3-metilpentan,