Izračunaj masu vode koja je potrebna za pripravu 45 g otopine soli ako je udio soli u otopini 12%. Znam da malo pretjerujem sa zadacima, ali s tim rješenjima ću puno lakše shvatiti malo složenije zadatke....Hvala Vam!:)

Ime i prezime: Sara Matić sara.matic@gmail.com

Zbroj masenih udjela svih sastojaka smjese jednak je jedan. U ovom slučaju voda i sol jedini su sastojci, tako da to vrijedi za njihove masene udjele:

w(sol) + w(voda) = 1

Iz te jednadžbe možeš izračunati maseni udio vode, a s njime možeš dobiti i masu vode:

m(voda) = w(voda)·m(otopina)

Ono što ti treba kako za ove jednostavne, tako i za složenije zadatke, jest to da razumiješ što znače ove formule, odnosno što su to udjeli. Nakon toga posao se svodi na malo matematike.
Inače, nisam siguran da rješavanje gomile zadataka nužno vodi u razumijevanje nečega, ali sigurno može pomoći jer se razumijevanje u principu svodi na organizaciju znanja.