Postovani, Prema kojem princpu tj na koji nacin proteoliticki enzimi cijepaju peptidnu vezu?

Ime i prezime: Karla Ro krotim@pbf.hr

Svaki enzim, pa tako i proteaze, snižava energiju aktivacije za točno određenu reakciju. To se zbiva tako da se supstrat veže na enzim, moguće s još nekim molekulama, pri čemu se budući reaktanti nađu u konformacijama i međusobnim položajima koji reakciju čine bitno lakšom nego što bi to bio slučaj u otopini. Pored toga, činjenica da se susptrat uglavi u aktivno mjesto znači da enzim određuje i gdje će se točno zbivati reakcija tj. koje će funkcionalne skupine supstrata reagirati, i kakav će biti stereokemijski ishod reakcije. Za proteaze drugo nije bitno, ali prvo jest jer mnoge proteaze specifično cijepaju proteinske lance točno iza određenih aminokiselina.

Kratak pregled toga što i kako rade proteaze možeš vidjeti ovdje, a ako želiš ili trebaš položiti kakav kolokvij ili ispit, ne gine ti malo dulje druženje s nekim udžbenikom biokemije. Moja preporuka je Lehningerov, zbog vrckavog stila, ali izbor je tvoj. Ako se dogodi da ti niti nakon temeljitog proučavanja mehanizama proteolize nešto ne bude jasno, onda se trebaš javiti za pomoć nastavniku ili asistentu. E-škola ne može nadomjestiti studiranje, već tek dati pokoji koristan savjet ili objašnjenje.