Koliko tvari A treba otopiti u 50g vode pri 40(stup.) da se dobije zasićena otopina?Molim Vas da odgovorite do kraja dana 16.2.2019.(molim Vas)....

Ime i prezime: Sara Matić sara.matic@gmail.com

Vidjeli smo tvoje pitanje, ali na njega nismo odgovorili jer u zadatku nešto nedostaje. Konkretno, trebaš nam reći ili što je tvar A (npr. tvar A je kalijev nitrat), ili neki drugi podatak koji nedostaje, a bez kojega nije moguće riještiti zadatak. Primjerice, možda vam je uz zadatak bio priložen i dijagram koji prikazuje kako topljivost tvari A u vodi ovisi o temperaturi. Bez uvida u taj dijagram nije moguće riješiti zadatak.

Savjetujem ti da se raspitaš kod drugih uečnika kako je točno glasio zadatak, pa kada ustanoviš što je još bilo zadano, a što nam nisi rekla, javi, pa se čujemo ponovno.

A ako si baš posve sigurna da je zadatak glasio točno tako kako si ga napisala, onda bi odgovor glasio "u vodi treba otopiti maksimalnu količinu tvari A koja se pri zadanoj temperaturi dade otopiti".

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr