Pruža li voda veći otpor pri kretanju od zraka zato što je gušća? Kakva je smjesa mineralna voda s otopljenim ugljičnim dioksidom?

Ime i prezime: Nela Čančar cancarnela005@gmail.com

Odgovor na prvo pitanje dat će ti jednostavan misaoni pokus. Zamisli da se krećeš kroz gradski trg na kojemu ima i drugih ljudi. Kako će ti ljudi utjecati na tvoje kretanje? Zamisli sad da se krećeš po istom trgu, samo s dvostruko više ljudi. Kako će sad ljudi na trgu utjecati na tvoje kretanje? Sad možemo dalje. Zamisli da se održava neki koncert pa se na trgu skupilo toliko ljudi da su natisnuti jedni uz druge. Kako ćeš se sad kretati? No, ni tu nije kraj. Recimo da su izvođači razdragali publiku pa se sad svi ti ljudi međusobno drže za ruke, tako da ih pri kretanju moraš razdvajati. Kako sad ide kretanje?
Prva dva slučaja predstavljaju plin pri dva različita tlaka. Treći slučaj predstavlja tekućinu čije molekule se drže tek slabim vezama, a četvrti tekućinu u kojoj postoje jake međumolekulske interakcije, npr. vodikove veze u vodi.

Jednostavan odgovor na drugo pitanje glasi da se radi o homogenoj smjesi dok god je boca zatvorena. Otvorimo li bocu, tlak će pasti pa će se početi oslobađati ugljikov dioksid. Tu ja više ne bih govorio o smjesi, nego o dinamičkom sustavu van ravnoteže. O razvrstavanju smjesa inače smo već puno pisali, tako da preporučam pogledati ovaj odgovor i slijediti poveznice.