Zašto litij mirno reaguje s vodom iako je najjači reducent?

Ime i prezime: Elma Ibrahimovic elmaibrahimovic317@gmail.com

Jakost nečega kao reducensa termodinamička je veličina, a reaktivnost kinetička. Termodinamika igra bitnu, ali ne i presudnu ulogu u kinetici. U slučaju litija, k tomu, za reakciju s vodom nije bitan njegov redukcijski potencijal, nego energija koja će se tom reakcijom osloboditi. No, kako rekoh, ona je bitna samo da bi se moglo reći "unatoč", budući da su entalpije za reakcije alkalijskih metala s vodom dosta bliske, dok reaktivnost raste kroz grupu.
Dakle, ono čime se treba baviti jesu kinetički parametri. Iako ne znam mehanizam reakcije litija s vodom, prilično je sigurno da se u njoj atomi litija moraju istrgnuti i da moraju predati elektrone vodi, odnosno vodikovim atomima. Što se zbiva nakon toga, vjerojatno neće bitno utjecati na kinetiku reakcije.
Za metalnu vezu u alkalijskim i zemnoalkalijskim metalima vrijedi da je sve slabija kako se spuštamo kroz grupe jer imamo jednak broj elektronâ koji sudjeluju u vezi, a sve veće atome. Pored toga, kroz grupu opadaju i energije ionizacije, koje također igraju bitnu ulogu u dobivanju litijevih kationa iz neutralnih atoma.
Dakle, litijeve atome je najteže istrgnuti iz metala i najteže im je istrgnuti atome, tako da je među alkalijskim metalima reakcija litija s vodom (a vjerojatno i druge reakcije) najsporija.

Nešto detaljniji tekst na tu temu možeš pročitati ovdje.