Pozdrav! Molim vas možete li mi odgovoriti na ovo pitanje. Koliko je grama natrijeve lužine potrebno za pripravu 546 mL otopine čiji je pH=9.8? Hvala

Ime i prezime: Rafael Veselic

pH govori koliko u otopini ima oksonijevih kationa, a tebe će ovdje zanimati koliki je pOH, veličina komplementarna pH, koja govori koliko ima hidroksidnih aniona. Za te dvije veličine pri 25 °C vrijedi:

pH + pOH = 14

Kad nađeš pOH, trebaš se sjetiti da je to, slično kao i za pH, negativni logaritam koncentracije hidroksidnih aniona, podijeljene s jedinicom mol/L. To znači da ćeš koncentraciju hidroksidnih aniona naći potenciranjem:

c(OH) = 10−pOH mol/L

Kako natrijev hidroksid u vodi potpuno disocira, koncentracija natrijeve lužine bit će jednaka koncentraciji hidroksidnih aniona. Iz koncentracije i volumena otopine možeš izračunati množinu natrijevog hidroksida, a iz množine i molarne mase konačno možeš dobiti masu natrijevog hidroksida:

m(NaOH) = n(NaOH)·M(NaOH)

= c(NaOH)·V(otopina)·M(NaOH)