Postovani, mozete li mi objasniti sledeci zadatak: Koliko ima tripeptida sastavljenih od valina, serina i cisteina pri cemu se na N-kraju nalazi cistein, a da se aminokiseline ne ponavljaju? Odgovor je 2, ali ne znam kako, i sta znaci ovo "da se aminokiseline ne ponavljaju" i da li bi se zadatak na isti nacin radio i da nije dato ovo "da se aminokiseline ne ponavljaju"? Ili ovaj slican zadatak: Koliko ima tripeptida sastavljenih od glicina, serina i alanina pri cemu se na C-kraju nalazi alanin, a da se aminokiseline ne ponavljaju? Da li se zadatak isto radi kada je aminokiselina i na C-kraju i na N-kraju, ili ima razlike? Puno hvala na prethodnom odgovoru.

Ime i prezime: Milorad Radonjic miloradradonjic00@gmail.com

Tripeptidi su molekule sastavljene nizanjem triju aminokiselina, pri čemu su i poredak i smjer aminokiselina bitni. Svaki peptid ima svoj N-kraj i C-kraj. Slijed aminokiselina u peptidu obično prikazujemo od N-kraja prema C-kraju. Primjerice, u ovom sam odgovoru prikazao strukture dvaju dipeptida koje možemo sastaviti od serina (Ser) i fenilalanina (Phe).

Odgovor na tvoj prvi zadatak su dva tripeptida, konkretno Cys-Ser-Val i Cys-Val-Ser. Tripetid Cys-Ser-Ser nije odgovor na tvoje pitanje jer se u tom tripeptidu serin ponavlja. Također ni Cys-Val-Val nije dobar odgovor jer se u tom tripeptidu valin ponavlja, a niti Ser-Cys-Val nije dobar odgovor jer iako se u tom tripeptidu nijedna aminokiselina ne ponavlja, u njemu nije zadovoljen uvjet da je na N-kraju cistein.

Odgovor na tvoj drugi zadatak su tripeptidi Gly-Ser-Ala i Ser-Gly-Ala. Kao što sam već naglasio, smjer je bitan, tj. Gly-Ser-Ala nije isto što i Ala-Ser-Gly; u Gly-Ser-Ala na N-kraju je glicin, a na C-kraju je alanin, dok je u Ala-Ser-Gly na N-kraju alanin, a na C-kraju je glicin.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr