Dobar dan! Molila bih pomoć oko rješavanja ovog zadatka: U čeličnu posudu volumena 1,49 dm3, ispunjenu zrakom pri tlaku od 1 bar i temperaturi 20°C, ubačeno je točno 1g amonijeva hidrogenkarbonata i posuda je hermetički zatvorena. Posuda je potom zagrijana na 200°C, pri čemu je došlo do potpunog termičkog raspada amonijeva hidrogenkarbonata na plinoviti amonijak, ugljikov (IV) oksid i vodenu paru. Izračunajte koliko iznosi tlak u posudi (pri temperaturi od 200°C) nakon što se sav amonijev hidrogenkarbonat raspao. Tlak izrazite u barima.

Ime i prezime: Tamara Uzelac tara.bubamara99@gmail.com

 


Zadatak u principu traži upotrebu jednadžbe stanja idealnog plina:

p·V = n·R·T

Nepoznanica koja se traži je tlak, volumen je zadan, baš kao i temperatura, konstantu R treba ili znati, ili naći u udžbeniku kemije ili fizike, a s množinom se treba malo pozabaviti. Za početak, moramo znati da model idealnog plina pretpostavlja da imamo čestice koje među sobom nemaju nikakvih interakcija, a volumen im je zanemariv, što efektivno znači da je nebitno što su točno te čestice. Drugim riječima, množina koju se traži množina je svih čestica u posudi (uključujući i molekule vode jer su pri 200 °C one u plinovitoj fazi dok god tlak ne prijeđe 15,5 bar).
Tu množinu dobit ćemo zbrajanjem množine čestica zraka i množine čestica koje su nastale raspadom amonijevog hidrogenkarbonata. Množina čestica zraka može se naći pomoću jednadžbe stanja idealnog plina:

n(zrak) = p1·V(posuda)/(R·T1)

Za množinu produkata raspada amonijevog hidrogenkarbonata treba nam prvo jednadžba reakcije:

NH4HCO3(s) → NH3(g) + CO2(g) + H2O(g)

Iz nje lako vidimo da iz jedne formulske jedinke reaktanta dobijemo tri molekule produkata, što znači da će množina produkata biti triput veća od množine reaktanta:

n(produkti) = 3·n(NH4HCO3)

= 3·m(NH4HCO3)/M(NH4HCO3)

Nakon što izračunaš obje množine, preostaje ti još zbrojiti ih i ubaciti ih u jednadžbu stanja idealnog plina:

p(konačni) = (n(zrak) + n(produkti))·R·T2/V(posuda)

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija