Zahvaljujem na prijašnjem odgovoru! Zanima me još jedino, kak to da se energija unutar ljusaka povećava? Ne bi se trebala smanjivati, mislim, elektroni se u s-ljusci nalaze bliže jezgri i njima je potrebna veća energija da ih jezgra ne privuče za razliku od elektrona u p-orbitalama, kako onda da je u ostalim veća energija? Ili je tu u pitanju nešto drugo?

Ime i prezime: Hana Lajtman hanalajtman@gmail.com

Ako pod povećavanjem energije unutar ljusaka misliš na to da energije ionizacije ugrubo rastu kroz periode, razlog je ukratko to što raste naboj jezgre, a prosječna udaljenost najdaljeg elektrona ostaje ugrubo ista, budući da je određena glavnim glavnim kvantnim brojem, tako da sila koja nja nj djeluje raste. No, kako rekoh, stvari su kompliciranije jer imaš dodatne efekte uslijed toga što se elektroni mogu posložiti i u naročito stabilne kombinacije (npr. po jedan elektron u svakoj p-orbitali) i u naročito nestabilne (npr. samo jedan p-elektron). A to se onda odražava na energijama ionizacije, kao i na cjelokupnoj kemiji elementa.