Zašto zimi ceste pucaju?

Ime i prezime: Marija Vorel 123.ivo.zban@gmail.com

Asfalt može pucati i ljeti i zimi. Zimska će pucanja asfalta, poradi nižih temperatura, u pozadini imati veću krtost asfalta, toplinsko istezanje (tj. sažimanje) i zaleđivanje vode. Sažimanje se zbiva gotovo sa svim materijalima kad se hlade, a u slučaju asfalta problem nastaje ako se asfalt više sažme od podloge za koju se drži. Tada mogu nastati naprezanja koja će uslijed prometa rezultirati pukotinama. Povećana krtost (odnosno povećana viskoznost, s obzirom na to da je asfalt zapravo tekućina, samo vrlo, vrlo viskozna) također olakšava pucanje, dok voda u igru ulazi ako se uspije skupiti ispod asfaltnog sloja. Uzrok tomu tipično će biti nekvalitetna drenaža, a prijašnje ili nove pukotine mogu bitno ubrzati skupljanje vode. Ako se voda uspije slediti, led će, poradi većeg volumena od vode, nadići asfalt, tako da će po otapanju zaostati šupljina. Prelazak vozilâ preko tako oštećenog dijela uzrokovat će lom asfalta i nastanak rupe na cesti.

Još ponešto o pucanju asfaltnih cesta naći ćeš ovdje. Nadam se da ti engleski jezik nije odveć stran.