Je li se kisik bolje otapa u vrućoj, hladnoj ili vodi brzog ili sporog toka?

Ime i prezime: dora vuk vukeljadorotea@gmail.com

 


Moj stariji sin nedavno je navršio dvije godine i trenutno je u fazi života kad je osobito zanimljivo pratiti razvoj njegovog jezika. Primjerice, poradi još uvijek oskudnog vokabulara mnoge će riječi koristiti u više srodnih značenja. Tako će mu "jako skočiti" značiti da želi skočiti visoko, dok će "jako viditi" značiti da neki predmet želi dulje zadržati u rukama, a ne npr. da mu ga samo pokažem.

U tvojem pitanju riječ "bolje" može označavati višu topljivost i brže otapanje, pri čemu svako značenje ima kontekste u kojima je bitnije. Topljivost plinova u vodi općenito se smanjuje s temperaturom, tako da su oni najtopljiviji u hladnoj vodi. Kisik tu nije nikakav izuzetak. Brzina otapanja kisika u vodi ovisi pak o površini vode koja je u kontaktu sa zrakom te o razlici kemijskog potencijala kisika u zraku i u vodi, odnosno o tomu koliko je sistem voda-zrak udaljen od ravnoteže između kisika u vodi i u zraku. Situacija s površinom je jednostavna: veća površina znači brže otapanje. Za brže tokove vrijedi da su uzburkaniji, što znači da imaju veću relativnu površinu.
Razlika u kemijskom potencijalu kisika za ovo pitanje nije bitna, ali općenito jest pa ću ju spomenuti. Ako je kemijski potencijal kisika isti u zraku i u vodi, onda je sustav u ravnoteži tj. kisik će se jednako brzo otapati u vodi i difundirati iz nje. Ako je u vodi više kisika, negoli što je topljiv, onda će kisik izlaziti to brže, što je višak veći, dok će manjak kisika značiti to brže otapanje kisika iz zraka, što je veći manjak. Sva tri scenarija javljaju se u prirodi, budući da imamo živi svijet koji proizvodi kisik i živi svijet koji ga troši. Iako nam stalna koncentracija kisika u atmosferi govori da su ta dva procesa približno u ravnoteži, uvijek će se naći malih biotopa u kojima će prevladavati proizvođači ili potrošači kisika. Oceani tako uglavnom polako otpuštaju kisik, a rijeke ga uglavnom polako primaju.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija