Postovani, imam par pitanja na koja ne znam odgovor. 1. Zasto je dusiku veca Ei od kisika? 2. Iz oksudnih ruda Cu dobivamo: 3.Metali su_________sredstva 4.Glinicu dobivamo iz_______ reakcijom s______ 5.Disproporcioniranje je_______ 6.Prikazi elektronsku konfiguraciju Al^3+ iona i Cu^2+ iona 7.Kriolit sluzi za_________ Hvala! :)

Ime i prezime: Mia Kraljic mm.kraljic@gmail.com

 


Ovih sedam pitanja savršen su odgovor na pitanje zašto učenici mrze kemiju. Takav način provjere znanja primjeren je kvizovima, a ne školama. Osim ako, naravno, cilj školskog sistema nije da se mladež što više udalji od znanosti i usmjeri na "korisne" stvari.

Kratak odgovor na prvo pitanje je da dušik ima tri p-elektrona, što znači da mogu lijepo biti nespareni, dok kisik ima četiri pa se dva moraju spariti, što je nestabilnije pa zato ima nižu energiju ionizacije. Dulji odgovor podrazumijevao bi malo više teorije o strukturi elektronskog omotača i svim pravilima i anomalijama koje se tamo dešavaju. Prilično sam siguran da se ovdje traži kratak odgovor, možda i kraći od mog.

Za drugo pitanje nisam siguran što se traži, ali znam da postoji mnogo rudnika bakra koji zapravo zarađuju od vađenja zlata iz bakra.

Treće pitanje očito cilja na to da se metali lako oksidiraju, što ih čini reducensima. Međutim, metali su puno više od pukih reducensa.

Glinica se dobiva iz boksita pomoću natrijevog hidroksida. To je korisno znati, ali bolje bi bilo znati da boksit sadrži najviše oksidâ aluminija i željeza te silicija, a zatim mnoštva drugih metala, pri čemu se sve osim aluminija mora ukloniti. Za to se sve skupa stali s natrijevim hidroksidom, nakon čega se smjesi dodaje voda koja otopi natrijev aluminat i silikat, dok sve ostalo uglavnom zaostane kao talog. Nakon toga ima još posla, ali nadam se da je već sad jasno da nije pošteno cijeli jedan industrijski proces svesti na dva-tri ključna pojma.

Disproporcioniranje je kemijska reakcija u kojoj se neka vrsta istovremeno oksidira i reducira. Njoj je suprotno komproporcioniranje.

Za šesto pitanje u tražilicu upiši "konfiguracij" i naći ćeš hrpu odgovora koji se bave elektronskim knofiguracijama.

Zadnje pitanje cilja na to da se kriolit koristi u dobivanju aluminija, budući da smjesa kriolita i glinice ima znatno niže talište od same glinice.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija