Molim molekulsku formulu 2 etil pentana .

Ime i prezime: Mirjana Lulić lulicmirjana72@gmail.com

Ime "2 etil pentan" nije dobro iz više razloga.

Ako pretpostavimo da se radi o spoju čija je struktura izvedena iz pentana tako da je jedan od vodikovih atoma na drugom ugljikovom atomu zamijenjen etilnom skupinom, to bi se onda pisalo 2-etilpentan, a ne 2 etil pentan. No, niti to ne bi bilo dobro ime, jer bi se takav spoj ispravno imenovao kao derivat heksana u kojemu je jedan od vodikovih atoma na trećem ugljikovom atomu heksana zamijenjen metilnom skupinom, pa bi ime spoja bilo 3-metilheksan.

Sažeta strukturna formula 3-metilheksana glasi CH3CH2CH(CH3)CH2CH2CH3. Nadam se da ti nije problem prebrojavanjem ugljikovih i vodikovih atoma iz sažete strukturne formule izvesti molekulsku formulu.

Na kraju još vrijedi spomenuti da 3-metilheksan može postojati u obliku dvaju enantiomera, kao (R)-3-metilheksan i (S)-3-metilheksan.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr