Otopina sadrzi Fe3+ i Mg2+ ione u koncentraciji 0.01M. Da li je moguce odvojiti njihove hidroksidne taloge? Ako je moguce pri kojem pH?

Ime i prezime: Klara Moric ivana.clara97@gmail.com

Da bi se neki ioni mogli razdvojiti kao hidroksidi, topljivosti tih hidroksida moraju biti dovoljno različite da jedan od njih bude (gotovo) posve istaložen prije nego što drugi počne taložiti. Je li to slučaj kod magnezijevih i željezovih(III) kationa pri istoj koncentraciji, naći ćeš tako da pomoću konstanti produkata topljivosti njihovih hidroksida nađeš pri kojim će koncentracijama hidroksidnih aniona početi taložiti svaki od tih hidroksida. Usporedbom tih dvaju rezultata naći ćeš koji će kation početi taložiti pri nižoj koncentraciji hidroksidnih aniona, nakon čega ti preostaje još pitanje koliko će tih kationa preostati kad počne taložiti drugi hidroksid. Ako je koncentracija tih kationa dovoljno niska u odnosu na polaznu (npr. manje od jednog promila, s tim da kriterij stvarno ovisi o tomu koji su ti ciljevi), možeš zaključiti da se oni mogu potpuno odvojiti. U suprotnom ćeš zaključiti da odvajanje tim putem ne ide.

Račun ostavljam tebi za zabavu (rezultati pretraživanja dani poveznicom trebali bi dati dovoljno riješenih primjera da možeš postaviti potrebne jednadžbe, dok vrijednosti konstanti možeš i moraš moći pronaći u literaturi), a ovdje ću samo dodati da će pri koncentracijama u zadatku željezov(III) hidroksid taložiti pri vrijednosti pH od 1,8, a magnezijev hidroksid pri vrijednosti pH od 9,4. To ostavlja dosta širok raspon vrijednostî pH pri kojima će se spomenuti kationi moći potpuno odvojiti kao hidroksidi.