U sredini polovice krumpira napravljeno je udubljenje u koje je stavljena vodena otopina kalijeva jodida. Sa svake su strane u krumpir utaknute dvije elektrode koje ulaze u udubljenje, ali se pritom ne dotiču. Koja će se reakcija odvijati na negativnome polučlanku kada se kroz njega propusti struja?

Ime i prezime: Nikolina Krivić nikolina.krivic2.nk@gmail.com

Zanimljiv pokus za izvesti. Pretpostavljam da bi trebalo nešto poplavjeti. Pitanje je, s obzirom na pokus, dosta nezanimljivo. Čak bih se usudio reći da zadatak ima smisla jedino ako je pokus izveden. Misleno možemo kalijev jodid elektrolizirati i bez krumpira.
Kod galvanskih članaka negativna je anoda, dok je kod elektroliznih članaka negativna katoda. Kako ovdje propuštamo struju kroz otopinu, negativan će pol biti katoda, a na katodama se po definiciji zbiva redukcija. U slučaju vodene otopine kalijevog jodida reducirati se može jedino voda, tako da će se na katodi oslobađati vodik.
Istovremeno, na anodi će se oksidirati jodidni anion, i to u elementarni jod. U početku reakcije taj će se jod otopiti u vodi tako što će s jodidnim anionom tvoriti trijodidni. Taj anion ima pak običaj da sa škrobom napravi izrazito modro obojeni kompleks, tako da bi anodni prostor trebao dosta brzo promijeniti boju.