Poštovanje! Imam jedan problemski zadatak pa bih vas jako molio da mi pomognete riješiti. Pripremam se za Drzavnu maturu pa mi je izuzetno vazno :) Pacijent boluje od ulkusa želuca izazvanog prekomjernim lučenjem želučane kiseline (HCL). Koncentracija HCL u njegovu želucu iznosi c=80×10-3 mol/dm-3. Ako tijekom dana dolazi do lučenja 3dm3 kiseline, koliko lijeka koji sadrži 2.6g aluminijeva hidroksida u 100cm3 otopine pacijent mora uzeti na dan da bi neutralizirao nastalu kiselinu Hvala.

Ime i prezime: Rafael Veselic dhoopinsens@gmail.com

Ovo je prije problematičan, nego problemski zadatak. Problemski su, naime, oni zadaci kod kojih način rješavanja nije očit niti se opisuje na nastavi, već se rješavač mora sâm domisliti kako bi ga riješio.
U ovom slučaju imamo zadane volumen i koncentraciju kiseline te masenu koncentraciju (točnije, odnos mase baze i volumena smjese) baze. Da bi se iz toga odredilo koliko treba baze tj. antacida, potrebno je znati kako reagiraju kiselina i baza:

Al(OH)3 + 3 HCl → AlCl3 + 3 H2O

i onda iz njihovog brojčanog, odnosno množinskog odnosa postaviti jednadžbu iz koje će se izračunati količina antacida:

n(HCl) = 3·n(Al(OH)3)

c(HCl)·V(HCl) = 3·γ(Al(OH)3V(antacid)

Rješavanjem te jednadžbe dobije se volumen antacida i time je zadatak riješen.

To znači da možemo na problematičan dio. Stvari nisu grozne, barem ne u usporedbi s npr. ovim, ali ipak vrijedi napomenuti da je neutralizacija sve želučane kiseline jednako loša po zdravlje kao i kad ima viška kiseline. Prema tome, kad bi netko zaista uzeo antacida koliko treba za potpunu neutralizaciju želučane kiseline, u najboljem bi slučaju pola dana povraćao. Stvarni zadatak antacida je sniziti kiselost tj. povećati pH na prihvatljivu razinu, a to je u rasponu od 1,5 do 3,5. Također, prosječno će ljudsko biće na dan proizvesti oko litru i pol želučane kiseline, tako da je ovaj pacijent svakako izniman.