Je li to točno da namočena (navlažena) i osušena petarda ima skraćeno vrijeme aktivacije (od paljenja do detonacije), i ima li to veze s topljivošću nitrata (eventualno klorata i perklorata)?

Ime i prezime: Tomislav B.

Ovo je pitanje za eksperimentalce. Nabavi kutiju petardi, pola ih namoči i osuši, a pola ostavi kakve jesu i onda ih sve ispucaj (podalje od ljudi i domaćih životinja) mjereći pritom vrijeme. Kad budeš gotov, lako ćeš napraviti statistiku i vidjeti kakav je odgovor na pitanje. Ako ti je to previše zahtjevan posao, mogu ga i ja izvesti, samo ne u idućih nekoliko tjedana.
Što se predviđanjâ tiče, sigurno je da će se nitrati lako navlažiti i, kad voda ispari, izrasti u malo veće kristale, što znači da će doći do djelomične separacije komponenti baruta. Ne vidim zašto bi to ubrzalo reakciju. Eventualno bi na djelu mogla biti veća krtost sustava premreženog kristalićima, ali onda s druge strane imamo djelomičnu separaciju komponenti, što bi reakciju trebalo usporiti.
Ukratko, ovo je za eksperiment.