U procesu staničnog disanja pri izgaranju 1 mola glukoze oslobodi se 1208 kJ topline. a) Napiši termokemijsku jednadžbu navedene reakcije. b) Koliki je volumen plina koji nastaje izgaranjem 360g glukoze. Hvala!

Ime i prezime: Sara Muminović www.sara.muminovic@gmail.com

Termokemijska jednadžba reakcije je obična jednadžba kojoj je s desne strane upisan nekakav termodinamički podatak, npr. reakcijska entalpija. Reakcijska entalpija dobije se dijeljenjem oslobođene topline (pri stalnom tlaku) s dosegom reakcije, a doseg ćeš dobiti tako da promjenu množine sudionika reakcije (ovdje će to biti množina glukoze pomnožena s minus jedan, budući da se glukoza troši) podijeliš s njegovim stehiometrijskim koeficijentom (to je opet minus jedan, tako da će se minusi dijeljenjem pokratiti).
Drugi dio zadatka počiva na pretpostavci o tomu što je plin. Kako je plin u jednini, pretpostavka će biti da je voda tekuća, a plinovit samo ugljikov dioksid. S tom pretpostavkom možeš prvo izračunati množinu plina (množenjem dosega reakcije s njegovim stehiometrijskim koeficijentom), a onda i volumen, pomoću jednadžbe stanja idealnog plina.