Na temelju termokemijske jednadžbe: N2(g)+3 H2(g)-> 2 NH(g) delta rH° = -92,38 kJ/mol odredi: a) količinu topline pri nastajanju 5g amonijaka b) volumen vodika koji mora reagirati sa dovoljnom količinom dušika za nastajanje navedene količine amonijaka. Hvala!

Ime i prezime: Sara Muminović www.sara.muminovic@gmail.com

Prvo trebaš izračunati množinu amonijaka. To ćeš napraviti tako da mu masu podijeliš s molarnom masom. Kako jedna elementarna pretvorba opisana jednadžbom daje dvije molekule amonijaka, doseg reakcije, tj. množinu elementarnih pretvorbi potrebnih da nastane 5 g amonijaka, dobit ćeš tako da množinu amonijaka podijeliš s dva. Tim dosegom onda možeš pomnožiti reakcijsku entalpiju da dobiješ oslobođenu toplinu.
Volumen vodika možeš dobiti iz njegove množine i jednadžbe stanja idealnog plina, a množinu ćeš dobiti množenjem dosega reakcije sa stehiometrijskim koeficijentom vodika.

Upišeš li u tražilicu "termokemijsk" ili "entalpij" kao "riječ unutar pitanja", naći ćeš nekoliko desetaka starijih odgovora, mnogi od kojih će dati konkretnije upute za zadatke slične tvojemu.