napiši izraz za koncentracijsku konstantu ravnoteže npr. 2Pb3O4(s)=6PbO(s)+O2(g). Kako se zapisuje ta konstanta ako se radi o heterogenim sustavima?

Ime i prezime: Borna Skaut katicborna@gmail.com

Izraz za koncentracijsku konstantu ravnoteže ove reakcije bio bi:

K = x(PbO)6·c(O2)/x(Pb3O4)2

Za krute sudionike reakcija koriste se njihovi množinski udjeli u fazama u kojima se nalaze. Ne znam kakva je međusobna mješljivost olovovih oksida, tako da ne mogu reći jesu li u istoj fazi ili ne. Ako nisu i ako u sustavu nema drugih primjesa, njihovi su množinski udjeli jednaki jedan pa se izraz za konstantu ravnoteže reducira u:

K = c(O2)

Općenito, za plinove će se tipično koristiti parcijalni tlakovi, za tekućine i otopljene tvari koncentracije, a za krutine (eventualno i tekućine) njihovi množinski udjeli u fazama u kojima se nalaze. Ako je sustav heterogen, izraz za konstantu ravnoteže može, ali ne mora izgledati malo čudno.