Pozdrav. Ne mogu nigdje naci formulu za izracun energije potrebne da se legure rastale(nebitno koje legure).Od podataka imam:Masu,temperaturu taljenja,entalpiju taljenja i toplinski kapacitet.Hvala

Ime i prezime: Rajic Iva rajiciva2603@gmail.com

Energija potrebna za taljenje jednaka je umnošku množine tvari i entalpije taljenja. Ako se radi o smjesi tvarî (u što spadaju i legure), onda ćeš umjesto entalpije taljenja vjerojatno imati specifičnu entalpiju taljenja, odnosno omjer energije i mase, a ne energije i množine.
Ostali podaci su suvišni, osim ako se ne traži ukupna energija potrebna da se uzorak zagrije i rastali. U tom slučaju trebat će ti i polazna (sobna) temperatura, a toplinu ćeš dobiti množenjem mase, specifičnog toplinskog kapaciteta i promjene temperature. Tu ćeš toplinu, naravno, pribrojiti toplini taljenja.

Formula za račun topline taljenja bit će:

Qt = m·ht

dok ćeš toplinu potrebnu za grijanje odrediti prema formuli:

Qg = m·c·ΔT

odnosno: