POštovani, ako želimo masu samo jedne molekule, zašto množimo relativnu molekulsku masu sa unificiranom jedinicom? Ako je relativna molekulska masa - masa jednog mola tvari, to znači da ima 6,22x10^23 molekula u toj masi, a nas zanima masa samo te jedne molekule Lijep pozdrav

Ime i prezime: Valentina Folk valentinafolk18@gmail.com

Relativna molekulska masa NIJE masa jednog mola tvari.

Relativna molekulska masa je broj koji dobijemo kada masu molekule podijelimo s unificiranom atomskom jedinicom mase. Drugačije rečeno, relativna molekulska masa je broj koji nam kaže koliko je puta masa neke molekule veća od unificirane atomske jedinice mase.

Masa jednog mola tvari je veličina koju možemo dobiti tako da relativnoj molekulskoj masi tvari dodamo jedinicu gram. Primjerice, ako relativnoj molekulskoj masi ugljikovog dioksida (koja iznosi 44,01) dodam jedinicu gram, dobit ću 44,01 g što je masa jednog mola ugljikovog dioksida.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr