Moram napraviti istrazivacki rad iz biologije i znam kako ga napraviti ali ne znam temu koju da napravim. Ne smjem imati istu temu kao drugi ucenici, stoga hitno mi trebaju nekokiko ideja. Ako moze sto prjje odgovor i hvala unaprijed.

Ime i prezime: Danijela Duz danijela.dubravica@gmail.com

7777.

Sredina zime inače nije baš najsretnije doba za biologiju, ali dade se već nešto smisliti.

Koliko ima glista po četvornom metru zemlje ispred ili iza tvoje kuće?
Kako glista reagira na podražaje (svjetlost, dodir, zvuk)?
Koliko vrsta ptica pjevica se redovito vrzma oko tvoje kuće ili škole?
Kako pauk kosac, tipičan u kućama, reagira na podražaje? Kako reagira na različite načine potresanja svoje mreže?
Koje sve životinje prezimljavaju pod korom drveća? Koje se životinje skrivaju pod lišćem?
Kako klija sjemenka graha? Kako na brzinu klijanja utječu svjetlost, temperatura ili pH njegove neposredne okoline?
Kakve plijesni postoje u zraku, na koži, na odjeći, u tlu? (Ovo se može izvesti tako da se prvo prokuha malo želatine i onda se manje količine izliju u plitke posudice koje se dadu zatvoriti, a potom na njih stave uzorci ili brisevi svega i svačega.)
Koje su optimalne temperature i duljine grijanja npr. mlijeka da se ono ne pokvari (pod uvjetom da se poslije dobro zatvori)?
Kako pod mikroskopom izgledaju fermentirane namirnice (mošt, kiselo mlijeko, tekućina od kiselog zelja...)?
Kako izgledaju stanice lista različitih biljaka pod mikroskopom?

Uglavnom, ne znam kojim se gradivom trenutno baviš na nastavi niti s kakvim sredstvima i materijalima raspolažeš. To je sve bitno, a još je bitnije što je rekao nastavnik biologije (tematski okvir, veličina istraživanja, rokovi i slično). Upravo ćeš se toj osobi obratiti s prijedlogom teme, a nije zgorega ni porazgovoriti sa suučenicima.