Kako nastaju oksidi zemnoalkalijskih metala? Kako nastaju hidroksidi željeza?

Ime i prezime: Antonia Filipović antoniafilipovic332@gmail.com

Oksidi zemnoalkalijskih metala dobivaju se žarenjem njihovih karbonata ili hidroksida. Mogu se dobiti i gorenjem zemnoalkalijskih metala, s tim da kod berilija, magnezija i stroncija treba čisti kisik, budući da inače mogu nastati i nitridi, dok kod barija i stroncija treba paziti na formiranje peroksidâ.

Željezov(II) hidroksid može se dobiti zaluživanjem otopina željezovih(II) soli u inertnoj atmosferi. Već i tragovi kisika oksidiraju ga u željezov(III) hidroksid, što se vidi po tomu što je posve svjež produkt bijele boje, ali pozeleni već nakon nekoliko sekundi, ako je otopina u kontaktu sa zrakom.
Željezov(III) hidroksid je ime koje se rijetko koristi, a da nije u prenesenom značenju, budući da takav spoj nikad nije izoliran. Ono što se dobiva zaluživanjem otopina željezovih(III) soli smjesa je različito hidratiranih željezovih(III) oksida i hidroksida. Sličnog je sastava i hrđa.
Pored spomenutih, poznati su i željezovi(II, III) hidroksidi, u kojima se željezo nalazi u dva oksidacijska stanja.