Volumen od 1 ml otopine FeCl3, množinske koncentracije c(FeCl3)=250mmol/L otpipetiran je u odmjernu tikvicu od 100 ml i razrijeđen s HCl množinske koncentracije c(HCl)=0.1mol/L. Od dobivene ootopine otpipetiran je alikvot od 2 ml i prebačen u odmjernu tikvicu od 250 ml te opet razrijeđen s HCl. Koliko ppm iona Fe 3+ sadrži konačna otopina? Puno hvala, Lp

Ime i prezime: Margareta Jerecic margareta.jerecic@gmail.com

Formula koja ti treba glasi:

c1·V1 = c2·V2

odnosno:

c2 = c1·V1/V2

U nju ćeš prvo ubaciti polaznu koncentraciju te polazni i konačni volumen otopine, a potom ćeš dobivenu koncentraciju opet ubaciti u istu formulu, zajedno s polaznim i konačnim volumenom u drugom razređivanju. Rezultat je koncentracija željezovog(III) klorida nakon oba razređivanja, a time i konačna koncentracija željezovih(III) iona (0,00002 mol/L). Pomnožiš li tu koncentraciju s molarnom masom željeza, dobit ćeš da mu masena koncentracija iznosi 0,00112 g/L, što bi se dalo prevesti u 1,12 ppm, uzmemo li da je gustoća otopine približno jednaka gustoći vode i da se pod ppm-ovima misli na maseni udio.
Ako ti se ne da koristiti formule, možeš i napamet izračunati da je u prvom koraku otopina razrijeđena 100 puta, a u drugom 125 puta, tako da polaznih 0,25 mol/L treba podijeliti sa 12500. A dalje opet ide isto, s molarnom masom željeza.