Pozdrav, Pokušavam riješiti ovaj zadatak: Kemijskom analizom utvrđeno je da neki spoj sadrži 33% Si i 67% F. Pri 35°C 210 mL tog spoja nalazi se pri tlaku 1.7 atm. Masa spoja je 2,38 g. Odredite empirijsku i molekulsku formulu spoja. Imala sam ideju riješiti preko jednadžbe pV=nRT. Tu bih izračunala molarnu masu spoja iz množine, no dobijem da je molarna masa spoja 0.014g/mol što je nemoguće. Ne znam gdje griješim jer sam atm pretvorila u paskale i mL u metre kubne. Dalje bih onda preko ovih zadanih masenih udjela odredila empirijsku formulu, i onda izračnala Er i preko omjera s Mr odredila bih molekulsku formulu, no muči me ta molarna masa pa bih vam bila zahvalna kada biste mi ukazali na pogrešku.

Ime i prezime: Petra Šušak petrasusak1@gmail.com

Pristup zadatku ti je svakako dobar, a grešku nisam uspio locirati niti nakon nekoliko pokušaja variranja s varijablama koje su mogle završiti naopako, tako da ću radije opisati kako bih zadatak ja riješio.

Za početak, u arhivi imamo mnoštvo zadataka u kojima se traže empirijske formule, zajedno s uputama kako ih riješiti. Bude li problemâ s tim dijelom, tamo ćeš naći korisnih informacija.

Molarnu masu naći ćeš, kako si rekla, pomoću jednadžbe stanja idealnog plina:

p·V = n·R·T

Nju je uputno modificirati u oblik u kojemu je množina izražena pomoću mase i molarne mase:

p·V = (m/M)·R·T

jer se iz tog oblika dobiva jednadžba u koju ćeš ubaciti veličine zadane u zadatku:

M = (m·R·T)/(p·V)

Što se preračunavanja tiče, iako vjerujem da si i to izvela kako treba, napomenut ću da jedna atmosfera iznosi 101325 Pa, da 35 °C treba preračunati u kelvine i da je mililitar milijunti dio kubičnog metra.

Nadam se da će ovo biti od pomoći (moj rezultat iznosi 168,57 g/mol, što je dovoljno blizu stvarnih 170,16 g/mol). Ako i dalje bude problemâ, javi kako si točno računala pa ćemo onda valjda naći problem i riješiti ga.