Poštovani, pitanje glasi Koliki je ph u točki ekvivalencije ako je titrirano 50 ml otopine CH3COOH, c=0,250 mol-dm3 otopinom NaOH c=0,250 mol-dm3? Ka=1,8×10¨5. hvala!

Ime i prezime: asta datković asta2306@gmail.com

U točki ekvivalencije množina dodanog natrijevog hidroksida jednaka je množini octene kiseline. Kako te dvije tvari reagiraju dajući natrijev acetat, ono što računaš zapravo je pH otopine natrijevog acetata. Kako to računati, naširoko sam objasnio ovdje. Sličan primjer, samo s natrijevim hidrogenfosfatom, naći ćeš ovdje.
Ono što će ti trebati za račun, a što nije zadano u zadatku, koncentracija je soli. Nju ćeš naći tako da pomnožiš volumen i koncentraciju octene kiseline, a dobivenu množinu podijeliš s ukupnim volumenom otopine nakon neutralizacije. Njega ne bi trebalo biti teško naći jer je koncentracija natrijeve lužine ista, tako da će za neutralizaciju trebati isti volumen.