Poštovani, kako ću znati kojem spoju u elektrolizi je potrebna manja energija da bi se elektrolizirao? Evo na primjer, elektroliza natrijevog klorida, vodi treba manje energije te ona stupa u reakciju umjesto natrija. Hvala na odgovoru!

Ime i prezime: Katarina Bukarica javno.javno.javno@gmail.com

Treba krenuti od toga da se zapravo ne elektroliziraju spojevi, nego ioni. Koji će se od prisutnih iona oksidirati na anodi ili reducirati na katodi procijenit ćeš po njihovim standardnim redukcijskim potencijalima. Od reducibilnih vrsta reducirat će se one s najvišim redukcijskim potencijalima. Od oksidabilnih će se pak oksidirati one čiji reducirani oblici imaju najniže redukcijske potencijale.
Ti će podaci često biti dostatni za točnu procjenu, ali nekad neće. Više o elektrokomplikacijama naći ćeš ovdje, ovdje, ovdje i ovdje.