Koja alotropska modifikacija sumpora je pri standardnim uvjetima najstabilnija, tj. koja ima standardnu entalpiju stvaranja 0?

Ime i prezime: Magdalena Koprek magdalena.koprek@hi.t-com.hr

Kao referentna elementarna tvar sumpora uzimlje se oktasumpor, S8, i to kao rompski polimorf.

Kao i u Rafaelovom pitanju, nije baš najsretnije izjednačavati stabilnost s entalpijom stvaranja, budući da za tu svrhu imamo Gibbsovu energiju, koja uključuje i entalpiju i entropiju.
Razlog zašto će upravo rompski sumpor imati entalpiju stvaranja od 0 kJ/mol, dakle, nije izravno to što on jest najstabilnija elementarna tvar sumpora, već to što smo ga, kao tipični pojavni oblik sumpora, uzeli kao standard i dogovorili da će njegova entalpija stvaranja biti definirana kao nula. Slično je učinjeno i sa svakim drugim kemijskim elementom, tako da se entalpija stvaranja, kao i sve druge termodinamičke veličine vezane za dobivanje bilo kojeg spoja, odnose na stvaranje iz točno definiranih elementarnih tvari.