Standardna entalpija stvaranja dviju alotropskih modifikacija kisika O2 i O3 (ozon) iznosi 0 Kj mol, odnosno 142,2 Kj mol, pri 25°C. Koja je modifikacija stabilnija pri toj temperaturi? Obrazložite svoj odgovor.

Ime i prezime: Rafael Veselic dhoopinsens@gmail.com

O termodinamičkoj stabilnosti ne govori entalpija, nego Gibbsova energija, tako da ovaj zadatak ne valja.
Pozitivnu reakcijsku entalpiju često prati isto takva Gibbsova energija (npr. ako entropijski doprinos bude malen), tako da se točan odgovor na ovo pitanje lako može naslutiti. Međutim, pravilo nije isto što i prirodna zakonitost i ideja ovog zadatka navodi na pogrešan zaključak da je dovoljno znati promjenu entalpije, da bi se moglo reći koliko je neka tvar stabilna. Poluobrađenu termodinamiku bolje bi bilo zamijeniti nikakvom, tako da barem znamo na čemu smo s nastavom kemije.