Pozdrav, idem na natjecanje iz kemije i piše da moram napisati jednadžbu gorenja alkena koji sadrži šest ugljikovih atoma, pri kojoj nastaju ugljikov dioksid i voda. i još jedno pitanje koja su pravila imenovanja alkana, alkena i alkina. I kako možemo bez da štrebamo naučiti pet heksanovih izomera, hvala.

Ime i prezime: Josip Vučković josipvuk.zg@gmail.com

Jednadžbu reakcije potpunog izgaranja heksena pronaći ćeš ovdje.

Pravila imenovanja alkana, alkena i alkina ima mnogo i predugo bi trajalo da ih sada ovdje sva navodim. Srećom, ta su pravila sigurno navedena u udžbeniku kemije pa ih tamo potraži, a ako ti neko konkretno pravilo ne bi bilo jasno, onda nas pitaj za to konkretno pravilo.

Izomeri heksana (ili bilo koje druge strukture) se ne uče napamet nego se po potrebi izvode. Strukturne formule izomera heksana možes vidjeti ovdje, a upute kako se one izvode (na primjeru heptana) imas ovdje.

Sretno na natjecanju!

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr