Poštovani, možete li mi objasniti princip rješavanja ovog zadatka? Pri izgaranju 5.6 L nekog plinovitog ugljikovodika dobije se 16.8 L ugljikovog(IV) oksida. Masa litre tog plina je 1.875 (pri standardnim uvjetima). Odredite molekulsku formulu tog spoja. Na osnovu mase litre tog plina pri standardnim uvjetima uspijem iračunari množinu i molarnu masu spoja, ali ne znam kako da odredim omjer množina ugljika i vodika u spoju. Unaprijed hvala! Lijep pozdrav!

Ime i prezime: Tin Rendić tin.rendic321@gmail.com

Izgaranjem molekule ugljikovodika svaki će atom ugljika završiti u po jednog molekuli ugljikovog dioksida. Prema tome, omjer množina ili volumenâ dobivenog ugljikovog dioksida i polaznog ugljikovodika bit će jednak broju ugljikovih atoma u molekuli ugljikovodika. Dakle, ako izgaranjem 5,6 L plina nastane 16,8 L ugljikovog dioksida, onda svaka molekula ima 16,8 / 5,6 atoma ugljika tj. njih tri.

Molarna masa nekog spoja dobiva se zbrajanjem molarnih masa svih atoma u molekuli ili formulskoj jedinki tog spoja. U slučaju ugljikovodika to će biti ugljikovi i vodikovi atomi. Ako znaš molarnu masu spoja i broj ugljikovih atoma, onda možeš odrediti i broj vodikovih atoma. U principu se to može i napamet, a možeš si postaviti i formulu:

M(CxHy) = x·M(C) + y·M(H)

Još poneki zadatak slične građe naći ćeš ako klikneš ovdje, a ako poželiš nešto žešće, pokušaj riješiti ovaj.