Zanima me kako da odredim broj protona i elektrona u ionima nastalim elektrolitičkom disocijacijom spoja NaNo2?

Ime i prezime: Tea Vitina tea.vitina1803@gmail.com

Formula NaNo2 označava po svoj prilici hipotetski spoj natrijev dinobelid. Kako natrij nije poznat u oksidacijskom stanju +II, to bi ovdje anion trebao biti jednako hipotetski No2.
Broj protonâ u nekom atomu jednak je njegovom atomskom broju, neovisno o tomu je li neutralan ili nabijen. Broj protonâ u nekoj višeatomskoj čestici (molekuli ili ionu) bit će jednak zbroju svih protona u pojedinačnim atomima.
Broj elektronâ je kod neutralnih čestica jednak broju protonâ, a općenito je jednak razlici atomskog broja i nabojnog broja. Npr. za natrijev kation broj elektronâ dobije se ako se od atomskog broja natrija oduzme jedan. Dinobelidni(-I/II) anion imat će protonâ koliko i dva nobelijeva atoma, dok će elektronâ biti za jedan više, budući da je oduzimanje minus jedan isto što i pribrajanje jedan.

Ako se u pitanju kojim slučajem našao tipfeler i stvarna je sol zapravo natrijev nitrit, NaNO2, mogu reći da princip ostaje isti.